четвер, 8 вересня 2016 р.

Генпрокуратура проінформувала про результати роботи щодо повернення земель у першому півріччі 2016 року

У четвер, 11 серпня 2016 року, під час прес-конференції заступник Генерального прокурора України Анжела Стрижевська поінформувала щодо питань повернення земель за результатами роботи Генпрокуратури у першому півріччі 2016 року.

Заступник Генерального прокурора навела дані, відповідно до яких загальна площа земельних ділянок, повернутих у державну та комунальну власність упродовж 2015 року за 12 місяців складає майже 60 тис га загальною вартістю понад 1,78 млрд грн, у 2016 році за 6 місяців було повернуто понад 42 тис га загальною вартістю понад 2,74 млрд грн.

Також, А. Стрижевська повідомила, що площа земельних ділянок у заявлених позовах, які перебувають на розгляді в судах, становить понад 72 тис га, вартість яких складає понад 4,24 млрд грн.

Разом з тим, заступник Генерального прокурора навела приклади найбільш резонансних позовів у сфері земельних відносин.

Так, за позовом прокуратури розірвано укладений у 2012 році з ТОВ «Дом Лесника», яке ЗМІ пов’язували з В. Януковичем, договір користування на 49 років лісовими ділянками площею 2,65 га, розташованими у Сухолуцькому лісництві на території Вишгородського району Київської області. На повернутих державі особливо цінних землях лісового фонду орендарем незаконно велося будівництво, створювалися штучні водойми та прокладалися бетонні доріжки.

Також, за позовами прокурорів у 2015-2016 роках повернуто державі земельні ділянки на території Одеської області загальною площею понад 150 га вартістю 84,4 млн грн, які передано у незаконне володіння комерційним структурам (пов'язують із колишнім секретарем РНБО України А. Клюєвим) для розміщення та обслуговування сонячних електростанцій, без проведення обов'язкової нормативної грошової оцінки, що призвело до недоотримання бюджетом значних коштів. З обґрунтованістю таких позовів погодився Верховний Суд України.

«Тобто резонансні земельні справи є не тільки на території Київської області, вони є по всій території України», - зауважила А. Стрижевська.

Рішенням господарського суду міста Києва від 12.05.2015 задоволено позов прокуратури в інтересах Київської міської ради до ТОВ «Славутич», розірвано договір оренди та зобов’язано відповідача повернути земельну ділянку площею 9,43 га вартістю 308 млн грн на Набережно-Печерській дорозі у Печерському районі м. Києва територіальній громаді. Підставою для звернення прокурора до суду стала несплата відповідачем понад 1 млн грн орендної плати.

Господарським судом Київської області від 01 і 04.07.2016 задоволено два позови прокуратури в інтересах держави в особі Київського обласного та по м. Києву управління лісового та мисливського господарства, ДП «Бориспільське лісове господарство» до ТОВ «Лайт Трейдинг Груп», ТОВ «Логістик-Сервіс 1», ТОВ «Шанні», ТОВ «Лорінзель» та ПАТ «Державний експортно-імпортний банк України» про визнання недійсними державних актів, договорів іпотеки і витребування земельних ділянок лісового фонду загальною площею 42 га. Судом враховано, що рішення уповноваженим органом державної влади про вилучення цих земель з державної власності та зміни їх цільового призначення не приймались, погодження на вилучення землекористувач не надавав. Поряд з тим, земельні ділянки були відчужені на підставі підроблених державних актів на право власності і придбані останніми власниками для ведення особистого селянського господарства.

За результатами розгляду позову прокуратури у власність держави повернуто земельні ділянки площею понад 137 га вартістю понад 433 млн грн, на яких розташований комплекс відпочинку «Пуща-Водиця» в урочищі Межигір’я, що перебували у незаконному володінні В. Януковича та пов’язаного з ним підприємства ТОВ «Танталіт».

«На жаль, у нас є і негативний досвід, коли декілька разів у всіх інстанціях наші позови, по яких ми виграємо, повертаються. Вони декілька разів скасовуються вищими судовими інстанціями, ми змушені знову йти в суд, відстоювати свої законні права», - зазначила А. Стрижевська і, як приклад, навела позов про повернення державі 74 га особливо цінних земель у м. Києві вартістю 126 млн грн, розташованих у ландшафтному заказнику «Острів Жуків», де знаходиться резиденція «Межигір’я 2».

«Але і надалі будемо робити все можливе передбачене законом, щоб повернути громаді незаконно вилучені земельні ділянки», - наголосила заступник Генерального прокурора.

У якості ще одного позитивного прикладу, А. Стрижевська зазначила, що Київський апеляційний господарський суд 15.03.2016 погодився з позицією прокуратури та визнав незаконними рішення Київської міської ради про надання ТОВ «Компанія «Веста-І», ТОВ «Кафі Кафікаф» в оренду земельну ділянку площею 0,87 га вартістю понад 57 млн грн у провулку Киянівському Шевченківського району столиці для будівництва офісно-житлового комплексу з приміщеннями соціально-громадського призначення та підземною автостоянкою, а також недійсними укладені договори оренди. Зазначена ділянка знаходиться на території Державного історико- архітектурного заповідника «Стародавній Київ» в межах охоронної зони ансамблю споруд Софіївського собору та належить до земель історико-культурного призначення національного і місцевого значення, де забороняється такого типу будівництво.

Також, заступник Генерального прокурора зауважила, що в загальні показники входять зусилля докладені не лише Генеральною прокуратурою, але і прокуратурами на місцях, а також і військовою прокуратурою, яка також в межах представницьких функцій у суді повернула багато земельних ділянок у власність держави.

«Ці землі ми повернули і будемо сподіватись, що наші зусилля будуть успішними і в майбутньому», - запевнила А. Стрижевська.
Популярні публікації