пʼятниця, 15 травня 2015 р.

Органами прокуратури Вінницької області проведено перевірки щодо додержання вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення при застосуванні заходів впливу, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян.

Виявлено численні порушення в діяльності органів внутрішніх справ, органів Державної прикордонної служби, підрозділах кримінально виконавчої інспекції та органах місцевого самоврядування. Зокрема, працівники органів внутрішніх справ порушують вимоги ст. ст. 261, 264 КУпАП, в окремих протоколах про адміністративне затримання не вказано підстави затримання, відсутні підписи  посадових осіб, які їх склали, правопорушників та понятих, які були присутні під час проведення особистого огляду осіб, відсутні відомості про дату та час звільнення осіб з органів міліції, про отримання вилучених у них речей, документів та інше.

Такі порушення виявлено Жмеринським та Хмільницьким міжрайонними прокурорами, прокурорами Барського, Калинівського, Літинського, Мурованокуриловецького, Немирівського, Тростянецького та інших районів.

У окремих випадках про затримання громадян не повідомляються родичі та близькі особи, а також Вінницький обласний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Такі недоліки  виявлено в Могилів-Подільському, Мурованокуриловецькому, Літинському  районах, м. Вінниці.

З порушенням вимог законодавства проводяться особисті огляди затриманих осіб.

Майже у всіх районах області виявлено численні факти невиконання та несвоєчасного виконання органами внутрішніх справ постанов суду про застосування адміністративного арешту. Зокрема, минулого року їх не виконано 670. 

Допущені працівниками міліції порушення законодавства призводять до того, що правопорушники замість відбуття адміністративного арешту продовжують протиправну поведінку, вчиняють нові адміністративні правопорушення. Зазначу, що профілактична робота, спрямована на запобігання повторного вчинення громадянами правопорушень, а також виявлення й усунення причин та умов, що сприяють їх вчиненню, не проводиться.

Так, за постановою Оратівського районного суду до одного з громадян за ст. 130 КУпАП (керування транспортними засобами у стані алкогольного сп'яніння) застосовано 7 діб адміністративного арешту, однак, він відбув дане стягнення лише через 10 місяців. Упродовж вказаних 10 місяців особою повторно вчинені правопорушення, відповідальність за які передбачена ст. ст. 121, 126, 130 КУпАП, а працівники міліції, які складали адміністративні протоколи стосовно останнього, не вжили заходів до його затримання та виконання вищевказаної постанови суду.

Порушуються й строки утримання громадян в спецустановах органів внутрішніх справ, які відбувають адміністративний арешт. 

Зокрема, в Жмеринському районі особа зайво знаходилася під вартою три доби. За даним фактом прокуратурою проводиться додаткова перевірка.

Виявлено ряд порушень вимог законодавства щодо матеріально-побутового й медико-санітарного забезпечення ізоляторів тимчасового тримання громадян, кімнат для затриманих осіб районних відділів міліції, а  також спеціальних приміщень для затриманих в адміністративному порядку органів прикордонної служби.

Окремі недоліки виявлено в діяльності органів  кримінально-виконавчої інспекції та місцевого самоврядування, під час виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт та виправних робіт, якими недостатньо забезпечується контроль за своєчасністю та повнотою відбуття даних стягнень.

На усунення виявлених порушень законодавства органами прокуратури області внесено понад 35 вказівок керівникам органів внутрішніх справ, 7 вказівок керівникам органів кримінально-виконавчих інспекцій, 6 - до органів місцевого самоврядування. Крім того, оскаржено 17 незаконних постанов суду у справах про адміністративні правопорушення.

Олександр Ведешин, 
в.о. начальника відділу прокуратури Вінницької області

Популярні публікації