середа, 2 липня 2014 р.

Як київська влада заробляє на чужих підвалах

Київська нерухомість є самою дорогою в країні і її катастрофічно не вистачає. В умовах дефіциту квадратних метрів міська влада активно розпоряджається тим, що їй не належить. Майже кожен будинок в Києві має підвальні приміщення, які вже продано або планується продати. І це не зважаючи на те, що законодавством чітко урегульовано питання права власності на допоміжні приміщення, якими є підвали багатоквартирних будинків. Прокуратура наполегливо відстоює права власників багатоквартирних будинків. Але бажаючих відчужити «золоті метри» київських підвалів не меншає. Про один із таких випадків і піде мова далі.

В 2007 році наказом Головного управління комунальної власності м. Києва, прийняте рішення про оформлення права власності на об’єкт нерухомого майна, а саме нежитлових приміщень за адресою вул. Пушкінська 31-а, загальною площею 226 кв.м.

24.10.2007 року Шевченківською районною у м. Києві радою, на підставі вказаного наказу, було отримано Свідоцтво про право власності на нежилі приміщення.

В подальшому, за договором купівлі-продажу нежилих приміщень від 27.11.2007 року, укладеному між Управлінням з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради та ТОВ «Прометей - Сяйво» вказані нежилі приміщення перейшли у власність останнього.

13.02.2008 року, ТОВ «Прометей - Сяйво» продало зазначені приміщення ТОВ «Трігліф».

ТОВ «Трігліф» скандально відоме завдяки їх конфлікту з видавництвом А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА Івана Малковича. Тоді, ТОВ «Трігліф», взялося перебудовувати належне їм підвальне приміщення, да так захопилось, що почало руйнувати приміщення, які належали видавництву. Було це спробою рейдерського захоплення, як заявляв Малкович, чи просто будівельники не дотримались встановлених правил перепланування зараз достеменно не відомо. Але ТОВ «Трігліф» зажило дурної слави.

11.06.2012 року прокурор Шевченківського району м. Києва звернувся до суду з адміністративним позовом,  в якому просив визнати незаконним та скасувати Наказ від 24.10.2007 року № 1348-В Головного управління комунальної власності міста Києва, в частині передачі нежилих приміщень з №1 по №13 (групи приміщень № 47) загальною площею 225,6 кв.м., які розташовані за адресою м. Київ. вул. Пушкінська 31-а, територіальній громаді Шевченківського району м. Києва на праві комунальної власності. Свої вимоги прокурор обґрунтовував тим, що вказані нежитлові приміщення є допоміжними приміщеннями будинку, у зв'язку з чим вони належать на праві спільної сумісної власності всім власникам квартир та нежитлових приміщень в цьому будинку, а тому відповідач не мав права ними розпоряджатись.
Шевченківська районна у м. Києві рада, ТОВ «Прометей-Сяйво» та ТОВ «Тригліф» заперечували і наполягали, що відчуження відбулося в законний спосіб і тому право власності на ці підвальні приміщення ТОВ «Тригліф» оспорюватись не може.

Прокуратура Шевченківського району столиці обґрунтовувала свою позицію наступним.

Згідно висновку експертного будівельно-технічного дослідження, що проводилось ДП «Київська обласна багатопрофільна лабораторія» підвальні приміщення будинку по вул. Пушкінська 31-а не є житловими, а розміщені в них інженерні мережі, вузли керування і т.п. забезпечують санітарно-гігієнічні умови та безпечну експлуатацію квартир. Вказані підвальні приміщення задовольняють побутові потреби мешканців квартир і є допоміжними приміщеннями даного будинку.

Визнання підвальних приміщень допоміжними відповідає нормам нормативних актів, а саме: ст.1 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку»; Положенням про порядок передачі квартир (будинків) у власність громадян, яке затверджено наказом Державного комітету з питань житлово-комунального господарства України №56 від 15.09.1992 р.; додатком 1 КДП-204/12 Україна 193-91 «Положення про систему технічного обслуговування, ремонту, та реконструкції жилих будівель в містах і селищах України»,  затвердженого наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству №135 від 31.12.1991 р. і який втратив чинність із введенням в дію «Правил утримання жилих будинків та прибудинкової території», затверджених наказом Держжитлокомунгоспу України №76 від 25.08.2005 р., зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 25.08.2005 р. за №927/11207.

П.2 ст.10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» визначає, що власники квартир багатоквартирних будинків є співвласниками допоміжних приміщень будинку,  технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою і зобов'язані брати участь у загальних витратах, пов'язаних з утриманням будинку і прибудинкової  території відповідно до своєї частки у майні будинку. Допоміжні приміщення (кладовки, сараї і т.ін.) передаються у власність квартиронаймачів безоплатно і окремо приватизації не підлягають.

Згідно рішення Конституційного Суду України  №4-рп/2004 від 02.03.2004 р допоміжні приміщення є спільним майном співвласників багатоквартирного будинку, що засвідчується єдиним документом - свідоцтвом про право власності на квартиру. Для підтвердження набутого в такий спосіб права не потребується вчинення будь-яких інших додаткових юридичних дій, власникам квартир навіть немає необхідності створювати з цією метою об'єднання співвласників багатоквартирного будинку.

Відповідно співвласники допоміжних приміщень мають право розпоряджатися ним в межах, встановлених законодавством.

Суд погодився з доводами прокуратури і визнав рішення Департаменту комунальної власності м. Києва та Шевченківської районної у м. Києві неправомірними, оскільки відчуження допоміжних приміщень будинку без згоди на це власників квартир у цьому будинку є незаконним.

Популярні публікації