понеділок, 9 червня 2014 р.

Спадщина ДКТП "Хрещатик". Частина перша. Дитячий оздоровчий комплекс «Орбіта»

Вже більше восьми років прокуратура Шевченківського району міста Києва намагається повернути до державної власності дитячий оздоровчий комплекс «Орбіта» (м. Київ, вул. Світла, 5, р-н Бортничі), який на переконання прокуратури був незаконно відчужений і став приватною власністю.

Обставини справи: 

19 вересня 2002 року Дарницькою районною у місті Києві державною адміністрацією було зареєстровано Державне підприємство «Дитячий оздоровчий комплекс «Орбіта», яке пізніше наказом № 64 від 17.03.2003 р. Міністерства аграрної політики України було приєднано на правах структурного підрозділу до Державного комплексного торговельного підприємства «Хрещатик».

Наказом № 60 від 17.03.2003 р. ДКТП «Хрещатик» було створено філію №16 Дитячий оздоровчий комплекс «Орбіта» та затверджено Положення про вказану філію, згідно якого Дитячий оздоровчий комплекс «Орбіта» веде бухгалтерський баланс, фінансову та податкову звітність, має розрахунковий рахунок, печатку зі своїм найменуванням.

01.12.2005р. Мінагрополітики своїм листом вих. №37-24-1-13/18708 надало згоду на реалізацію на конкурсних засадах майна, а саме нежитлового приміщення, медичного пункту, вбиральні, їдальні, трьох спальних корпусів, котельні, двох побутових корпусів, вмивальника, котельні.

Реалізація об’єкту нерухомості була здійснена у відповідності до Протоколу прилюдних торгів № 07/06 від 08.06.06. Продаж здійснювався шляхом проведення аукціону, організатором якого виступила Товарна біржа «Центр нерухомості», зареєстрована і розташована в Вінниці, незважаючи на те, що купівля-продаж на прилюдних торгах законодавством передбачена лише у процесі виконавчого провадження, реалізації арештованого і конфіскованого майна, об’єктів застави та іпотеки.

Таким чином, 3 липня 2006 року,  між ДКТП «Хрещатик» та ТОВ «МТБ Компани»  був підписаний договір купівлі-продажу комплексу будівель дитячого оздоровчого комплексу «Орбіта», загальною площею 2395 кв.м, що розташований за адресою: м.Київ, Дарницький район, вул. Світла, 5, за наступною специфікацією: медичний пункт, туалет, їдальня, адмінбудинок, два спальних корпуси, котельня, вмивальники, овочесховище, господарча будівля, кінозал. 

Ціна реалізації нерухомості склала 1 604 167 грн., крім того податок на додану вартість 20% 320 833 грн. а разом 1 925 000 грн.

Позиція прокуратури:

В обґрунтування своїх вимог прокурор посилається на невідповідність спірного договору вимогам законодавства, оскільки вказаний правочин було укладено без належного погодження з Міністерством аграрної політики України та з порушенням процедури продажу з торгів державного майна. При цьому, за твердженням прокурора, спірне нерухоме майно є цілісним майновим комплексом, а тому до нього застосовуються положення Закону України «Про приватизацію державного майна» та Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)». Крім того, оскільки дитячий оздоровчий комплекс «Орбіта» є позашкільним навчальним закладом, на нього поширюються вимоги Закону України «Про позашкільну освіту».

Прокуратура звертає увагу, що дитячий оздоровчий комплекс «Орбіта» будучи правонаступником оздоровчого табору «Орбіта», який функціонував з 1982 року, на момент відчуження був санаторно-курортним закладом, який самостійно здійснював діяльність. Фактично продане нерухоме майно забезпечувало окрему господарську діяльність цілісного майнового комплексу філії ДКТП «Хрещатик», яка до реорганізації, була цілком самостійним суб’єктом господарювання – державним підприємством «Дитячий оздоровчий комплекс «Орбіта».

При цьому на день укладення спірного договору державне підприємство не було ще виключене з відповідного державного реєстру.

Таким чином, продане державне майно -  це не просто відчужені за договором купівлі-продажу будівлі, це санаторно-курортний заклад (юридична особа), структурний підрозділ державного підприємства, який міг би бути виділений у самостійне підприємство, не порушуючи технологічну єдність виробництва з основною спеціалізацією підприємства, з структури якого він виділявся б.

Суб’єкти справи:

ДКТП «Хрещатик» - підприємство Міністерства аграрної політики України, до складу якого входило дуже багато підприємств і нерухомості на всій території України. По суті, саме це підприємство розпоряджалося та здійснювало загальне керівництво практично всім майном аграрного відомства України.

Дане підприємство заслужило досить неоднозначну репутацію, саме завдяки непрозорому, а інколи і відкрито злочинному відчуженні державної власності. Достатньо згадати незаконну приватизацію готелю «Колос», виселення книгарні «Мистецтво» на угоду тодішньому голові ЦВК Сергію Ківалову і багато іншого. За цією установою тягнеться довгий шлейф приватизаційних скандалів. Один із керівників ДКТП «Хрещатик» навіть був засуджений за зловживання службовим становищем та підробку документів. 

У вересні 2006 року наказом міністра аграрної політики №  490, з метою упорядкування питань матеріально-технічного забезпечення Міністерства аграрної політики на базі ДКТП «Хрещатик», ДП "Продтранс" та ДП "Спецсервіс" було створене ДП «Агромпецсервіс», яке стало правонаступником майнових прав та обов’язків вищезазначений підприємств.

Але до теперішнього часу ДКТП „Хрещатик” не ліквідовано, процес передачі його майна до «Агроспецсервісу» не завершено. Результати численних перевірок КРУ, а потім і держфінінспекції вражають масштабами порушень законності в діяльності підприємства. Органи фінансового контролю не раз звертали увагу на ці факти і керівництво Мінагрополітики, і Кабінету міністрів, і МВС. Але справа так і не зрушила з мертвого місця. Крім того, більшість документації, що стосується сумнівних приватизаційних оборудок була знищена в результаті пожежі, а та що залишилась, за інформацією прокуратури Шевченківського р-н м. Києва непридатна для використання.

Але повернемось до іншого фігуранта нашої справи. Покупцем дитячого оздоровчого табору «Орбіти» виступало ТОВ «МТБ Компани». Дане товариство з обмеженою відповідальністю було створене 21.02.2006 року, через практично 3 місяці після прийняття рішення про відчуження ДОТ «Орбіта» та за три місяці до проведення прилюдних торгів. Засновник і єдиний учасник цього ТОВ – Іванюк Сергій Кузьмич. Діяльність ТОВ припинено 30.05.2011 року.

Придбаний дитячий оздоровчий табір ТОВ «МТБ Компани» перепродала ТОВ «С.І. Фельдманс. Юридичне бюро». ТОВ «С.І. Фельдманс. Юридичне бюро» зареєстроване за адресою м. Київ, вул. Вєтрова, буд. 11, оф 39, засновник кіпрська офшорна компанія «Сефайс Холдінгс Лімітед», керівник знову той же Іванюк Сергій Кузьмич. Припинено діяльність 13.09.2011 року.

30.08.2010 року відчужене майно знову змінює номінального власника. Згідно договору купівлі-продажу між ТОВ «С.І. Фельдманс. Юридичне бюро» та ВК «ЖБК Орбіта» право власності переходить до останнього. ВК «ЖБК Орбіта» засноване 10.08.2010 року. Зареєстровано за все тією ж адресою: м. Київ, вул. Вєтрова, буд. 11, оф 39. Засновники: Іванюк Сергій Кузьмич, Сітько Микола Іванович, Щербак Сергій Олександрович. Припинило свою діяльність 19.02.2014 р.

В свою чергу, ВК «ЖБК Орбіта»  13.03.2012 р. продала частину будівель ТОВ «Берчиллз Бортничі», власником якої є Іванюк Сергій Кузьмич, а керівником зазначений Сітько Микола Іванович. Після чого, ВК «ЖБК Орбіта» звернулась до господарського суду міста Києва з позовом про визнання даного правочину недійсним. Оскільки підстав розривати договір купівлі-продажу не було, суд виніс вмотивоване рішення про відмову в позові, а також задовольнив зустрічний позов ТОВ «Берчиллз Бортничі» про визнання за цією структурою права власності на нежитлові приміщення площею 1207,9 кв. м. Таким чином, ТОВ «Берчиллз Бортничі» має судове рішення про визнання права власності на практично половину будівель дитячого оздоровчого комплексу  і витребувати їх із законного володіння прокуратурі буде вже не під силу.

Епілог

Третього червня 2014 року відбулося засідання Вищого господарського суду України. Колегія суддів під головуванням судді Малетича М.М. розглянула касаційну скаргу заступника прокурора м. Києва на постанову Київського апеляційного господарського суду та на рішення господарського суду м. Києва про визнання недійсним з моменту укладення договору купівлі продажу нерухомого майна та зобов’язання повернути одержане за договором, і за позовом виробничого кооперативу «ЖБК Орбіта» про визнання добросовісним набувачем та визнання права власності на майно.

Дослідивши всі сторони справи суд прийняв рішення скасувати постанову Київського апеляційного господарського суду та рішення господарського суду м. Києва. Справа передана на новий розгляд до господарського суду м. Києва в новому складі суду.

Тому ставити крапку в цій історії ще зарано, можливо нас очікує чергова багаторічна судова епопея.

Популярні публікації